plen

EVERYBODYSKIN

PIKSEL

opinie prasa

TANIEC - SPOTKANIE TEORETYKÓW I PRAKTYKÓW

Dworzanin Wiosna 2011

21 stycznia 2011 roku w Zakładzie Estetyki Filozofii UJ teoretycy z różnych dziedzin humanistycznych spotkali się z praktykami, by wymienić się refleksjami na temat tańca. Spotkanie miało formę panelu dyskusyjnego, a jego tematem był „Zwrot somatyczny a współczesne praktyki taneczne”. Gość spotkania, solistka Teatru Tańca DF – Anna Wańtuch, zainaugurowała spotkanie wykładem dotyczącym kontaktu cielesnego w tzw. kontakcie improwizacji oraz różnorodnego wykorzystania tej techniki przez współczesnych choreografów.

więcej

DWADZIEŚCIA LAT TEATRU TAŃCA DF

Agnieszka Gałczyńska, Kulturatka.pl, 28 listopada 2010
Jak stworzyć nową rzeczywistość? Pełną energii i pasji. Jak kreować własne życie, aby można było się w nim zatracić? Odpowiedź jest jedna – wystarczy tańczyć. Wtedy nawet wieść, że jesteśmy o rok starsi nie doprowadza nas do zgrzytu zębami, a uśmiech na ustach pojawia się sam.

więcej

INNA STRONA TANGA

Monika Szylar, Dworzanin Zima 2010
Według legendarnych podań roślina yerba mate pochodzi z od bogini Księżyca i bogini Chmury. Została ofiarowana ludziom jako dar wdzięczności. Napar z jej liści stał się bardzo popularnym napojem w Ameryce Południowej. Roztacza tam swoją moc nieprzerwanie od kilku stuleci. Dociera również do kręgów europejskich obdarowując artystów szczególnego rodzaju mocą twórczą. W spektaklu Katarzyny Skawińskiej i Bogumiły Gizbert-Studnickiej yerba mate staje się łącznikiem pomiędzy muzyką i tańcem, spaja elementy widowiska, nadaje całości kształt niezwykłego połączenia dźwiękowo-ruchowego.

więcej

WYTAŃCZYLI DZIEŃ TAŃCA

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, Dziennik Polski, 7 maja 2010
Premiera widowiska tanecznego "Luminesmachia" przygotowana przez Teatr Tańca DF oraz spektakl "Siódma żona Ósmego" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca zainaugurowały w czwartek 29 kwietnia w teatrze Grotesce Międzynarodowy Dzień Tańca i Noce Tańca w Krakowie 2010. Spektakle otwierały cykl imprez tanecznych, które trwały przez cały długi weekend.

więcej

SŁOWA I GESTY

Paweł Głowacki, Dziennik Polski, 12 maja 2010
Na pierwszej stronie programu 304 Krakowskiego Salonu Poezji - fotograficzny portret nóg nie zwyczajnych. Trudno się dziwić - południowa niedzielna godzina nosiła tytuł "Wtańcz mnie w swoje piękno", była czasem wierszy czytanych z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

więcej

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

Katarzyna Badura-Kozak, Dworzanin, Wiosna 2010
W roku 2010 – jak co roku – będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tańca. Tegoroczne obchody zbiegają się z dwusetną rocznicą śmierci Jean-Georges’a Noverre’a, artysty na cześć którego święto tańca zostało ustanowione. W roku 2010 świętować będziemy również 20 lat istnienia Teatru Tańca DF. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w Krakowie organizują Teatr Tańca DF i Krakowski Teatr Tańca.

więcej

ROZ-RUCHY

Joanna Kotkowska, Dworzanin, Zima 2009
Festiwal Tańca Współczesnego ROZ-RUCHY wymyślony przez Katarzynę Skawińską – choreograf Teatru Tańca DF, przygotowany i prowadzony przez Katarzynę Badurę Kozak, Barbarę Wysoczańską, Marcelinę Józwiak – tancerki zespołu, powoli zadomawia się w Dworku Białoprądnickim. Za nami pierwszy koncert (8 października), na którym licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała młodych tancerzy. Na program złożyło się kilkanaście etiud. Całość otworzył spektakl "Mechanizm" Dominiki Kowal, swój spektakl zaprezentowała grupa tańca współczesnego FLEX, Dorota Kułaga tańczyła do choreografii Magdaleny Konik. Spektakl z cyklu PPC (Pierwsze Próby Choreograficzne) zaprezentowała Anna Wańtuch. Tańczyli także: duet Magdalena Konik i Piotr Machulski, Katarzyna Badura oraz cztery tancerki grupy naborowej Teatru DF. Wystarczyła podłoga baletowa, niewielka ilość światła, kameralna muzyka i kilkunastu tancerzy – to, co magiczne czasem okazuje się niezwykle proste. Taka jest też wizytówka Teatru Tańca DF (grupy objętej impresariatem Dworku) – poetycki świat pełen namiętności i różnobarwnych nastrojów, z fabularną logiką, często zawierający jakąś anegdotę. Teatr Tańca DF działa od 1990 roku. W tym czasie zespół wypracował własny, rozpoznawalny styl, a jego widowiska zdobywały liczne nagrody. Spektakle DF dotykają spraw ważkich – przemijania i upływu czasu...

więcej

WYTAŃCZYĆ DUSZĘ

Magda Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska, 2007
Teatr Tańca DF, prowadzony przez choreograf Katarzynę Skawińską, działa od 1990 roku. W tym czasie zespół zdobywał liczne nagrody, stając się grupą posiadającą swój rozpoznawalny styl. W spektaklach Katarzyny Skawińskiej taniec tradycyjny spotyka się ze współczesnm, tworząc poetyckie światy, pełne namiętności, skrzące się mozaiką barw i nastrojów. Skawińska chętnie opowiada historie. Jej spektakle zawsze zawierają anegdotę, taniec zawsze ma swoją fabularną logikę. I tak też jest w "Pod złamanym skrzydłem" - najnowszej premierze Teatru.

więcej

PARTYTURA NA CIAŁO I RUCH

Magda Huzarska, Gazeta Krakowska,17 czerwca 2003
Gdzieś w cieniu Krakowskiej Wiosny Baletowej odbywają się imprezy, prezentujące rodzime grupy tańca współczesnego. Na przykład regularnie na Kazimierzu, w domu kultury przy ulicy Wietora, pojawiają się kameralne spektakle baletowe. Także impreza "Partytura na ciało i ruch", zadomowiona w sali estradowej NCK, weszła już na dobre do kalendarza imprez z dziedziny tańca współczesnego.

więcej

ODEGRALI KAWAŁEK ŻYCIA...

Magda Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska, 2002
Wieczór otworzył utwór Po tamtej stronie - znam Teatru Tańca DF w choreografii Katarzyny Skawińskiej. Troje tancerzy opowiada ciałem i ruchem historię związków mężczyzny z dwiema kobietami. Ucieczka od tej pierwszej ma być podróżą w nieznane i w to, co z wielu powodów wydaje się atrakcyjniejsze. Ale czy rzeczywiście? Czy po tamtej stronie miłość ma inny smak? Czy po tamtej stronie kolory, zapach, dotyki i szepty czegoś nam już nie przypominają? Więc po co szukać tamtej strony?

więcej

WYPOWIADAĆ TO, CO NIEWYPOWIEDZIANE...

Magdalena Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska, 2001
...to co magiczne, może być w swej istocie szlachetnie proste. Wystarczy podłoga baletowa, niewielka ilość światła i kilkunastu tancerzy krakowskiego Teatru Tańca DF, opowiadających swoim ciałem, ruchem, gestem historie z tego świata.

więcej

JUBILEUSZ 10-LECIA

Ewa Cichoń, Gazeta Wyborcza, 2000
...pełną poezji, przesyconą liryzmem i lekkością ruchu wizją były dwa spektakle przedstawione przez obchodzący dziesiątą rocznicę istnienia krakowski Teatr Tańca DF. Różniła je tak muzyka, jak i charakter scenicznego ruchu, choć w obydwu było jakieś odrealnienie, oniryzm.

więcej

ZAPOMNIEĆ O WŁASNYM CIELE...

Magdalena Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska, 1998
Wieczór z Teatrem Tańca DF, skomponowany z trzech scen - etiud: Podobni ptakom, Linie życia, Słodkie czasy, pokazał, że artyści teatru czują się jednakowo dobrze zarówno w poetyckich obrazach, nasączonych językiem symboli i metafor, jak i tanecznych opisach w rytm rock and roll'a lat 50- i 60- tych.

więcej