plen

EVERYBODYSKIN

PIKSEL

wydarzenia aktualne

EVERYBODYSKIN na 21. Krakowskich Spotkaniach BaletOFFowych

Już 21 października o godz. 20.00 w Nowohuckim Centrum Kultury będzie można zobaczyć ponownie spektakl „Everybodyskin”, który powstał we współpracy polsko-hiszpańskiej i był prezentowany dotąd tylko podczas Festiwalu ULICA 25 w Krakowie. Tym razem zobaczymy go w wykonaniu tancerek Teatru Tańca DF w ramach 21.Krakowskich Spotkań BaletOFFowych.

Z inicjatywy dwóch tancerek pochodzących z Polski oraz z Hiszpanii, aktywnych na polu kultury i sztuki tanecznej powstało performatywne przedsięwzięcie o międzykulturowym charakterze. Barbara Wysoczańska z krakowskiego Teatru Tańca DF oraz Margherita Berghamo Meneghini – współzałożycielka hiszpańskiej grupy Les filles Föllen zrealizowały projekt „Everybodyskin” zainspirowany teatrem ulicznym oraz tańcem współczesnym.

Głównym celem współpracy była wymiana doświadczeń artystycznych, a w szczególności –tanecznych pomiędzy krajami pochodzenia uczestniczek wydarzenia oraz ukazanie tańca jako uniwersalnego medium przekazu międzykulturowego.

EVERYBODYSKIN

Skóra – największy organ ludzkiego ciała; zdjęta i rozłożona zajęłaby powierzchnię niemal dwóch metrów kwadratowych; waży od dziesięciu do piętnastu kilogramów.

Determinuje życie jednostki od dnia narodzin. Ta determinacja bardzo często powoduje chęć zmiany własnej skóry pozostającą w sprzeczności z osobistymi przekonaniami i pragnieniami lub wręcz odwrotnie – rodzi potrzebę gloryfikacji w przypadku pełnej akceptacji jej wyglądu. Zdarza się, że skóra kogoś innego wydaje się być o wiele lepszą powłoką cielesną od tej posiadanej. Wówczas próbuje być odrzucana niczym ramy ustanowionego systemu. Prowadzi to do poczucia wyobcowania i braku zrozumienia u innych.

Mechanizmy te przywodzą na myśl zagadnienia terytorialne. Człowiek zaczyna żyć w granicach skóry wraz z dniem narodzin, tak jak zaczyna żyć w granicach kraju lub kręgu kulturowego, w którym się rodzi. Procesy: asymilacji bądź odrzucenia – są następstwem przekonań, kwestii podejmowanych decyzji i osobistych wyborów.

Taka sama, a jednak różna, łącząca ludzi w podobnych doświadczeniach, ale w każdym przypadku dostarczająca indywidualnych odczuć, umożliwiająca kontakt z otoczeniem, ale niejednokrotnie utrudniająca wyrażenie przeświadczeń, obnażająca nasze wnętrze, ale i często będąca doskonałym kamuflażem – skóra nas wszystkich i każdego z osobna.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WYDARZENIA

Reżyseria i choreografia: Barbara Wysoczańska
Współpraca choreograficzna: Magdalena Śmigasiewicz
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka, wykonanie: Pracownia Ślusarska Robert Calikowski
Kostiumy: Karolina Mika
Muzyka – kompozycja i realizacja nagrań: Tomek Grochot
Projekcje video: Łukasz Furman, Artur Lis (No Art), Kuba Garścia
Oprawa graficzna: Magdalena Konik
Współpraca artystyczna: Katarzyna Skawińska, Alicja Paleta
Tańczą: Anna Majerczyk, Małgorzata Ogórek, Magdalena Śmigasiewicz, Barbara Wysoczańska

www.teatrtancadf.pl

Patronują:
Radiofonia www.radiofonia.fm
Love Krakow www.lovekrakow.pl
Kulturatka www.kulturatka.pl

ZAPRASZAMY!

powrót